Liečba vitamínom C

Vitamín C má vo všeobecnosti viac ako 20 pozitívnych vplyvov na ľudské telo. K najznámejším patrí podpora imunitného systému. Len vysoké dávky podané prostredníctvom infúzie však dokážu zabezpečiť takú koncentráciu tohto vitamínu v krvi, ktorá má nielen preventívny, ale aj liečebný efekt.

Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý sa vstrebáva do krvi priamo v hornej a strednej časti tenkého čreva. Užiť príliš vysokú dávku "céčka" nemá veľký význam. Na 100% sa vstrebe v dávke do 200mg. Pri jednogramovej dávke sa ho vstrebe menej ako 50%. V stene tenkého čreva je molekulárny aktívny systém prenášačov, ktoré zabezpečujú vstrebávanie vitamínu C do krvi. Týchto prenášačov je obmedzené množstvo. Ak teda užijeme vysoku dávku vitamínu C ústami, do krvi sa ho dostane len obmedzené množstvo. Ak sa telo nachádza v akomkoľvek nerovnovážnom stave bez ohľadu na príčinu, mnohonásobne rastie potreba zvýšenej koncentrácie vitamínu C v plazme. Dostatočná koncentrácia sa však dá dosiahnúť jedine priamym podaním vitamínu C do krvi.


Vitamínom C nie je možné sa predávkovať. Pred podávaním vitamínu C v infúziách je dôležité vedieť, či má pacient dobrú funkciu obličiek a prípravok by nemali dostávať ani pacienti s problémami metabolizmu železa a jeho ukladaním v organizme (talasémia, hemochromatóza, sideroblastická anémia).

Indikácie:
Oxidačný stres, prepracovanosť, únavový syndróm, akútna fáza zápalového ochorenia, choroby spojené s poruchou imunitnej reakcienapr. astma, rôzne vírusové a bakteriálne infekcie, alergické a autoimunitné ochorenia, pri pásovom opare. Vitamín C v infúziách môžeme určite odporúčať aj v období rekonvalescencie po dlhotrvajúcich ochoreniach rôzneho pôvodu a po operáciách na podporu hojenia rán.

Infúzna terapia vitamínom C zatiaľ nie je hradená zo zdravotného poistenia. Cena vysokodávkového vitamínu C v lekárňach je približne 25 eur, k tomu treba pripočítať cenu za podanie infúzie, ktorú určuje ošetrujúci lekár.


Pre zabezpečenie plynulej prevádzky  je nutné sa na procedúry objednať.
2. poschodie - B 206

E-mail: medikard@gmail.com
Telefón: 0918 555 514 (telefonické objednávky v čase 08.00-14.00)